Yeni Başlayanlar İçin Instagram
04/08/2013
E-Mail – Ölü ya da Diri Aranıyor! (infografik)
23/08/2013

Videonun 2013 Yılındaki Durumu

Artık işletmeler ve pazarlamacılar videoyu görmezden gelemeyecek!

Youtube! Ne kadar büyük olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım. “Video izlemek” denilince kafamızda direk logosunu canlanıyor. Ardından Vimeo geliyor. Daha mobil ve kişisel olanları ise; Vine ve Instagram. Video içeriği internette patlamalar yaratıyor! Vereceğim rakamlar Amerika üzerinden olsa da durumun ülkemiz içinde büyük farklılık taşamadığını düşünüyorum. Amerika’da her ay 75 milyon kişi video izlerken, 40 milyar video yayınlanıyor!

Uberflip’in verilerine göre pazarlamacıların %87’si videoyu pazarlama faaliyetlerinde kullanıyor. Bloga olan ilgileri %66, fotoğraf ve makalelere ise %44 düzeyinde.

Video harcamaları büyüyor

Video reklamcılığına yönelik harcamalar gün geçtikçe artıyor. 2015 yılına gelindiğinde 6,3 milyar doların video reklamlarına harcanacağı tahmin ediliyor.

YouTube!

Google’ın sahip olduğu YouTube, sahibinin ardından dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak adlandırılıyor. Her yıl YouTube’a 2 milyardan fazla video yükleniyor.

Vine&Instagram

Videolar artık her yerde.  Instagram kısa bir süre önce video paylaşma özelliğini tanıttı. Ve bu kısa süre içerisinde 130 milyon aktif video yükleyen kullanıcı sayısına ulaştı. Bunun arkasında hali hazırda Instagram’ı kullanan ve hatta bu uygulamayı takıntı haline getiren insanlar vardı. (bkz: ben) Vine ise bir hafta içerisinde 13 milyon kez indirilerek inanılmaz bir rakama ulaşmıştı.

 

Rakamlar gösteriyor ki yakın zaman içerisinde çok fazla viral iş ve yeni uygulamalar göreceğiz.

Bu yazı Aristolog’da da yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir