2 Euroluk Tshirt!
13/06/2016
Evde Wi-Fi Neden Çekmiyor?
15/06/2016

Video Gittikçe Büyüyor!

Bundan yaklaşık bir buçuk sene önceydi sanırım, yine buna benzer bir yazı yazmıştım. O yazıda videonun ilerleyen dönemlerde önemli olacağından bahsederken, durumun ciddiyeti ve hızını pek iyi gözlemleyip, ifade edemediğimi açıkça söylemem gerekir.

Son dönemdeki rakamlar ve eğilimler incelendiğinde içerik kral ise kralın tacı da videodur diyebiliriz.

video-dijital

İçerik Kral ise Kralın Tacı Da Video

Facebook ve Video

Facebook sahip olduğu algoritmasıyla insanların zaman tünelinde videoların daha çok görünmesini istiyor. Video, bir fotoğraf paylaşımına göre iki katı takipçiye erişebiliyor. Bir rakam vermek gerekirse günde 8 milyardan fazla video Facebook’ta görüntüleniyor. Video gittikçe büyüyor değil mi?

Bu hamlenin altında Facebook’un öncellikle Youtube, ardından da Snapchat’le olan rekabeti bulunuyor.

facebook-canlı-video

Zuckerberg’in Altın Çocuğu Facebook Live

Facebook sosyal medya sahip olduğu gücü çok iyi bir şekilde kullanıyor. Yine daha önceden bahsettiğim ve bir çok sosyal medya kullanıcısının fark ettiği üzere diğer sosyal medya ağları üzerinden yenilikleri kendisini empoze ediyor. Bir numaralı olunca da bu yadırganmadan, yüksek kullanıcıyı ulaşıyor.

Biraz önce Facebook’un videoları haber akışından daha çok gösterdiğini söylemiştim. Canlı yayın paylaşımlarını normal videoların da önünde tutarak haber akışının ilk sıralarına yerleştiriyor. Bu kararlarının da ne kadar doğru olduğu şuradan anlıyoruz ki canlı videolar normallere göre 3 kat daha fazla izleniyor.

snapchat-video

Snapchat Bu Aralar Gözde

Son dönemde fenomenleriyle ülkemizde sıkça popüler hale gelen Snapchat de gösteriyor ki video büyüyor. İlla bana rakam ver diyorsanız, şöyle söyleyeyim; Uygulamanın günde 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve bu kullanıcılar Snapchat üzerinde günde ortalama 25 – 30 dakikalarını harcayarak 10 milyardan fazla video izliyorlar.

Y Kuşağı Videolarla Alışveriş Yapıyor

1980 ve 2000 yılları arasında doğan Y Kuşağı, şu anda en büyük satın alma gücüne sahip ikinci kuşak konumunda. Etrafı markalar ve reklamlarla çevirili bu kuşak, satın alma işlemini yaparken daha seçici durumda ve bilgiye kolay ulaşmayı tercih ediyor.

Yine biraz rakamlara gireceğim…

  • Y kuşağının %70’i online alışveriş yaparken şirketin videosunu izliyor
  • %80’i satın almayla ilgili kararını alırken videolara önem veriyor
  • %76’sı markaları Youtube’da takip ediyor
  • %60’ı şirket bülteni okumak yerine video izlemeyi tercih ediyor
  • %85’i video demosunu daha yararlı buluyor

Mobil Artık Eskisinden Çok Güçlü

Dünyada 4.8 milyar kullanıcısı var ve kullanıcılarının %75’i (USA oranıdır) cihazlarını yanlarından hiç ayırmıyorlar. Bu platformun markalar açısından önemini görebiliyorsunuzdur herhalde. GSM firmalarının gelişimi, internet hızındaki artış, rekabet ve ücretlendirmelerin düşmesiyle birlikte videoya erişebilirlik daha da arttı. Hem reklam-pazarlama açısından, hem de bireysel açıdan mobilde video çok güçlü bir konuma geldi.

video-paylaşın

Yukarıda bir bölümünü paylaştığım infografikte de biraz önce yazdıklarıma paralel olarak şunları söylemişler. 2018 yılında video öyle bir yere gelecek ki internet trafiğinin %79’unu oluşturacak. Satış yapıyorsanız web sitenizde mutlaka video bulundurun. Çünkü ziyaretçilerin %85’i ürünle ilgili bir video izlediklerinde satın almaya daha hevesli oluyorlar. Online videonun yıllık getirisi, diğer hiç bir reklam mecrasından olmadığı kadar büyük. %110!

 

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa duymaktan mutluluk duyarım. 🙂

1 Comment

  1. Youtube Mobil Canlı Yayın Özelliğini Duyurdu | Bir Sosyal Medya Uzmanı | Oğuzhan Yılmaz dedi ki:

    […] Video Gittikçe Büyüyor! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir