YouTube Rewind 2013 – 2013’ü Geri Sarıyoruz…
11/12/2013
2013’ün En İyi 5 Reklamı
25/12/2013

Twitter’dan 2013’e Hızlı Bir Bakış

Mayıs sonu, Haziran başıydı; basın sustukça, tweetler atıldı…

Gezi Parkı Direnişi, yurttaş gazeteciliği, yumurta hesaplar, İ. Melih ve kesin bilgiler… Twitter, 2013 yılının ikinci yarısında Türkiye’nin haber akışı açısından önemli değerlerinden biri haline geldi. Her türlü siyasi görüşe sahip insan düşüncelerini belirtebilmek ve bir şekilde atarlanabilmek için hemen bir Twitter hesabı açtı. Belediye başkan aday adayları sosyal medyanın önemini kavradı, planlarına dahil etti, kimisi de Facebook, Twitter bana yetmez dedi ve video çekti. Ardından gelen hashtagler.

2013, sosyal medya ve ülkemiz açısından kısaca bu şekilde geçti diyebiliriz. Twitter açısından 2013’ün nasıl geçtiğini görmek için ise Twitter bir sayfa ve rapor hazırlamış. 2013.twitter.com adresine girerek #news, #entertainment, #sports ve #showcase alanlarında 2013’e damga vuran nelerin yaşandığını görebiliyoruz.

Ayrıca milyonları etkileyen ve adını The Golden Tweets koydukları tweetler de belirlenmiş. Bu yılın en yüksek retweet ve favorisini alan tweeti, arkadaşının ölüm haberini veren Lea Michelle atmış. Lee Michelle’in bu tweeti 394 binden fazla retweet ve yaklaşık 392 bin favori almış.

Golden Tweets’in ikincisi ise 1 Aralık tarihinde Paul Walker’ın hesabından ölüm haberini vermek üzere atılmış. Bu üzücü haber yaklaşık 396 bin retweet ve 100 bin favori almış.

 

Üçüncüsü ise fazla detay verme gereği duymadığım bir tweet. Hayır, ölüm haberi değil.

 

Bir de üşenmemişler kısacık bir video yapmışlar.

Bu yazı ayrıca Aristolog’da da yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir