Video Reklamcılığını Kullanmak İçin 6 Sebep
16/05/2013
Sadece Not Almakla Kalmıyoruz
24/06/2013

Sosyal medya üzerinden müşteri ilişkilerinin önemi büyük bir hızla artıyor. Bunun farkına varan firmalar da, Twitter üzerinden müşterilerine doğrudan ulaşarak, hızlı bir şekilde cevap vermenin avantajını kullanmak istiyor.

Socialbakers kısa bir süre önce Twitter’da en sosyal 10 markayı açıklayan bir yazı yayınladı (ilk çeyrek raporu). Yayınlanan bilgide ilgi çekici birçok nokta var. Şimdi kısaca hangi markaların neleri doğru yaptıklarına bir bakalım.

Markalar Twitter’da Ne yapıyor?

Tesco Customer Care dünya genelinde en sosyal marka olarak yerini almış durumda. İlk 10 içerisinde yer alan markalar ortalama %80 oranında ile müşterilerden gelen tweetlere geri dönüş yapıyorlar. Ve yine bu markaların geri dönüşü ortalama 112 dakika sürüyor. Listeye baktığımızda en göze çapan firma Halo BCA sanırım. Halo BCA firması 8013 takipçisine, %95.06 geri dönüş oranını 3 dakika gibi kısa bir süreyle yakalamış.

Endüstride Durum Ne?

Twitter’da endüstri durumuna baktığımızda, 2012’nin ikinci çeyreğinden bu yana geri dönüş oranlarının arttığını görüyoruz. Bu durum da bize gösteriyor ki, markaların Twitter’a verdiği önem gün geçtikçe artıyor ve sosyal medyanın içerisinde olmak istiyorlar. 2012 ikinci çeyreğinden, 2013 birinci çeyreğine kadar geçen süre içerisinde Finans sektörü %27.4’den, %62.8’e çıkarak geri dönüş oranlarından en büyük yükselişi göstermiştir. İkinci sırada ise 28.6%’lık bir sıçramayla perakende sektörü yer almakta.

Markaların online müşteri ilişkilerine önem vermesindeki bu gelişmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sosyal medyanın hayatımıza bu kadar entegre olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de hızla olmasıydı. Fakat, markalar aynı şekilde hızlı değildi ve/veya görmezden geliyorlardı. Bu da müşteriler için çok can sıkıcı, markalar için ise olumsuz bir durum oluşturuyordu.

Finans, Telekom ve Havayolu sektörü müşterilerin en çok şikayet ve görüş bildirdiği alanlar. Bu sektörlerde yanıt oranlarındaki gözle görülür yükseliş büyük bir önem taşıyor ve daha da yükseleceğe benziyor.

via: aristolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir