Facebook’ta Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?
31/05/2017
Mobilin Önemi ve Mobil Hız Testi Nasıl Yapılır?
26/07/2017

Türkiye’de İnternet Kullanım Alışkanlıkları

Ülkemizde internet kullanımı gün geçtikçe gözle görülür bir şekilde artıyor. Otobüste, vapurda hatta arkadaş ortamlarında bile kafalar hep telefonlara gömülüyor.

Peki, ülke olarak hangi noktadayız? Türkiye’de internet kullanım alışkanlıkları nasıl?

Yıllar içerisinde internet kullanan kişilerin yüzdesindeki artış ve bununla birlikte günlük internet giriş alışkanlığımız, internetin bu ülke için ne kadar da vazgeçilmez olduğunu gözler önüne seriyor.

Mobil kullanım alışkanlığının ne kadar büyüdüğünü ilk paragrafta birazcık anlatmaya çalıştım. Toplum içerisinde asosyalleşirken, dijitalde sosyalleşmeye başlayan canlılar haline geliyoruz yada geldik. Ülkemizde akıllı telefona sahip olan kişiler 2015’te %56 iken, 2016 yılında %75 seviyesine çıkmış. Büyük bir sıçrama yaşanmış. Peki aynı sıçarama bilgisayar kullanımında olmuş mu diye sorarsanız; hayır. Bilgisayar kullanımındaki artış çok daha az. Buradan da şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki çoklu internet erişimi de gün geçtikçe artıyor.

Ülkemizdeki internet kullanıcılarına “kişisel amaçları doğrultusunda internet kullanıyor musunuz?” sorusuna %75’i “Evet” demiş. Bu kesimin çok büyük bir bölümü de her gün internete giriyormuş.

Türkiye’de İnsanlar Dijitale Ne Kadar Meraklı?

Bu soruya verilen cevaplar ve oranlar şu şekilde;

İnternette bilgi ve eğlence arayışı birbirine çok yakın. Buradan şu çıkarsamayı yapmamız doğru  olacaktır sanırım. İnternet hayatımızın her alanında vazgeçilmezimiz oldu diyebiliriz.

İnsanlar satın alma kararını vermek için hangi çevrimiçi kaynakları kullandı?

Burada bir numara ve diğerlerinin çokça önünde arama motorları yer alıyor. %57’lik arama motorlarının ardından %29’luk marka web siteleri geliyor.

Peki insanlar satın alma kararını vermeden önce hala offline bir şekilde araştırma yapıyorlar mı? Bu soru bana sorulmuş olsaydı “insanlar artık daha fazla online araştırma yapıyorlardır” derdim fakat durum böyle değilmiş. Sadece offline araştırma yapan %22’lik bir kesim var ve bu kesim sadece online araştırma yapan %10’luk kesmin iki katından da fazla. Bu da demek oluyor ki bir cep telefonu almak istediğimizde hem forumları geziyoruz, hem de o modeli kullanan arkadaşlarımıza da danışıyoruz.

Açıkçası hala eski alışkanlıklarımızı koruduğumuz ortada. Online satın alma işlemleri offline’ın çok ama çok gerisinde. Hala bir güven problemi ve ürünü almadan önce görme-dokunma isteği var. Satın alma işlemi %64 olarak mağaza, ofis, restoran gibi lokasyonlarda gerçekleşiyor. Online satın alma ise sadece %19.

Ülkemiz internet kullanım alışkanlığı gittikçe artan ve bu artışa rağmen ne kadar efektif kullandığı şüpheli olan bir yapıya sahip. İnterneti bu kadar pahalıya satın alırken bir fiyat/performans değerlendirmesi yapabiliyor olsaydık bu rakam oldukça düşük çıkabilirdi. Umarım gelecekte hem daha güvenli, hem daha ucuz, hem daha efektif kullanılan, hem de daha özgür bir internete sahip oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir