Starbucks
Markalar Kendi Ürünlerinden Etkilenirse Ne Olur?
12/01/2017
2017'de Web Tasarım Trendleri
2017’de Web Tasarım Trendleri – İnfografik
02/02/2017

Sosyal Medya Yönetiminde Bu 5 Hatayı Yapmayı Bırakın!

Sosyal Medya Yönetiminde Bu 5 Hatayı Yapmayı Bırakın!

Sosyal medya reklam bütçeleri geçtiğimiz 2 yıl içerisinde 2 katına çıktı. 2014 yılında 16 milyar dolar olan rakam, 2016 yılı 31 milyar dolara yükseldi. Hootsuite’in bu verilerine göre ayrıca 2017 yılında %26,3’lük bir artış da bekleniyor.

Bu rakamlar da gösteriyor ki sosyal medya ve dijital pazarlama faaliyetleri artık markaların vazgeçilmezleri haline geldiler.

Peki, markalar sosyal medyada nerede yanılıyor ve hata yapıyorlar?

  1. Bütün Kanallarda Aynı İçeriğin Paylaşılması

Bir çok büyük marka bu hatayı yapıyorlar. Bütün hesaplarınızda aynı içeriği göreceksem neden tüm hesaplarınız takip edeyim? Farklı kanallar, farklı içerik türlerini teşvik etmektedir. Twitter’da hızlı haberler, Instagram’da görsellik, LinkedIn’de mesleki gelişim gibi… Her bir kanalı doğru bir şekilde anlamak başarının anahtarıdır.

  1. Çok Fazla Veya Çok Az Reklamlı Paylaşım Yapılması

Her gün aynı hesabın reklamlarını sıkça karşınızda görmek canınızı sıkmaz mı? Yanlış reklam planlamasıyla insanları kendinizden soğutmayın. Doğru mesajı verdiğine inandığınız, sizi daha geniş kitlelere ulaştıracak postunuz reklamını vermekten de sakın çekinmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşım Zamanlaması

  1. Düzensiz Veya Çok Fazla Paylaşım

Kimsenin zaman tünelini kirletmeyin yada kendinizi unutturmayın. Paylaşım sayıları markayla bazlı olarak değişmektedir fakat burada önemli olan nokta mutlaka dengeyi bulabilmenizdir. Kimi markaların takipçileri günde 3 postu kaldırabilirken, kimileriyse günde bir post görmeyi isteyebilir.

  1. Zayıf Müşteri Hizmeti

Mağazanıza gelen bir müşteri size bir soru sorduğunda cevap vermemezlik yapıyor musunuz? Yapıyorsanız zaten o artık müşteriniz olmaktan çıkıyordur. İşte sosyal medyada da durum aynı. Sorulan sorulara veya yapılan yorumlara mutlaka cevap vermeniz gerekiyor. 7/24 bu hizmeti bir sosyal medya uzmanıyla sağlayamazsınız tabi ki fakat profesyonel bir kurumdan destek alarak yada makul cevaplama sürelerinde geri dönüş sağlayarak (potansiyel) müşterileriniz gözünde iyi bir itibar bırakabilirsiniz. Bu itibar da satışa dönecektir.

  1. Dürüst Olmamak

Tezgahta limon da satıyor olsanız dürüstlük çok önemlidir. Markanızı tanıyın ve insanlara karşı dürüst olun. Örneğin gayrimenkul sektöründeyseniz paylaşımlarınızda size ait olmayan stock görseller kullanmayın yada bir cafe işletiyorsanız sağlıktan bahsedip, içeride sigara içirtmeyin. Takipçilerinize dürüst ve samimi olun, onlar da sizi takdir edecektir.

Ne düşünüyorsun? Sence markalar sosyal medyada ne gibi sorunlar yaşıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir