2017'de Web Tasarım Trendleri
2017’de Web Tasarım Trendleri – İnfografik
02/02/2017
Ziyaretçi Davranışlarını Analiz Ederek İçerik Geliştirin
15/02/2017

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ve Ne Yapar?

Sosyal medya uzmanıyım dediğim dönemlerde insanların yüzünde bir tebessüm ve hafif bir kıskanma ifadesi oluyordu hep. Sanırım kendi kendilerine “Sosyal medya uzmanı (yöneticisi) ne yapar?” diye sorduklarında aldıkları cevap Facebook’ta ve Instagram’da günaydın ve iyi akşamlar mesajları paylaşmak olduğu için bu tarz tepki veriyorlardı.

Sosyal medya yöneticileri şirketin pazarlama faaliyetlerine sosyal medya üzerinden doğrudan destek olur. Pazarlama faaliyeti deyince biraz ciddiye alınmaya başlandı galiba. 🙂

Peki sosyal medya yöneticileri hangi hizmetleri vererek bu pazarlama faaliyetine destek olur?

Hesap Kurulumu

“Bunu da yazmaya ne gerek var?” diyeceksiniz belki ama hesapların eksiksiz ve gerekli bilgilerle kurulumu çok önemlidir. Ziyaretçi şirket hakkında her türlü bilgiye, uygun sosyal medya mecralarında ulaşabilmeli. Örneğin, bir restoranın hangi saat dilimlerinde çalıştığı muhakkak belirtilmiş olmalı. Tabi sadece kurmak değil, şirket güncellemelerine göre bu bilgileri de paralel olarak güncellemek gerekiyor.

sosyal medya yonetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Şirket adına sosyal medya güncellemelerinin yapılması yani bir diğer adıyla postlarının girilmesidir. Bununla paralel olarak bir sosyal medya yönetici bir yönetim stratejisi çıkarır ve gelen yorumlara-mesajlara cevap verir.

Sosyal Medya Denetimi

Sosyal medyada şirketin konumunu ve varlık değerini denetliyor olabilmelidir. Bir şirketin hesabı size teslim edildi ve sizin ilk yapmanız gereken “Hesap Kurulum” adımına geri dönmek olmalı çünkü temelin sağlam olması önemli. Ardından takipçi sayınızı, takipçi artış oranınızı, etkileşim oranınızı, trafik kaynaklarını ve daha bir çok datayı takip ediyor olmalısınız.

sosyal medya stratejisi

Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal medya denetimi ve stratejisi doğrudan bağlantılıdır. Sosyal medya yönetici denetim sonucunda elde ettiği rakamlarla stratejinin şirket amaçlarına uygun olup olmadığını anlayacaktır. Eğer işler kötü gidiyorsa hedef kitle detaylıca sosyal medya yöneticisi ve pazarlama departmanı tarafından analiz edilir, yeni bir stratejiye geçilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı müşteriyle yüz yüze yada Skype vb. uygulamalar aracılığıyla yapılabilir. Şirketin problemlerini dinlersiniz ve sosyal medyada başarıya gidecek yolu müşterinize anlatırsınız.

sosyal medya reklamciligi

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medyada rekabet dönemsel değil, an ve an çok sert geçiyor. Bu yüzden de sadece organik olarak başarılı bir iş çıkarmak pek mümkün gözükmüyor. Bu yüzden de şirketlerin reklamlara yönelmesi gerekiyor. Bir sosyal medya yöneticisi, sosyal medya reklam metriklerini ve yapılarını bilmeli ve müşterisine yol gösterebilmelidir.

İçerik Pazarlaması

Sosyal medya yönetimi ve içerik pazarlaması iç içedir. 2016 yılı itibariyle şirketler içerik pazarlamasına 200 milyar $ harcıyorlar. Bu rakamın 2019 yılı itibariyle 313 milyar $’a çıkması bekleniyor.  Bir sosyal medya yöneticisi olarak içerik pazarlaması stratejileri ve blog yazılarını hizmetleriniz arasında sunabilirsiniz.

Workshoplar ve Konuşmalar

Sosyal medya yöneticisi workshoplar organize ederek insanlara daha iyi sosyal medya pazarlaması için ne yapabileceklerine dair bilgiler verebilir. Bu workshoplar genellikle yarım yada tam gün sürerler. Bir çok yönetici de etkinliklerde ve konferanslarda konuşmalara katılarak para kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir