Android İçin 5 Kamera Uygulaması
21/11/2016
Instagram – Yorumlara Güncelleme
06/12/2016

Sosyal Medya Sadece Post Girmek Değildir

Sosyal medya uzmanları için böyle bir algı var değil mi? Nedir yani iki post giriyorsunuz? Çok eğlenceli bir iş bence! O arkadaşlara cevabımı bu bar tabelasıyla vermek istiyorum.

sosyal-medya-isler

Bir sosyal medya uzmanı bu dallarla bir şekilde iç içedir. “Ya saçmalama … dalla, sosyal medyanın ne alakası var” diyen olursa da özele gelsin, ben kendisine alakasını anlatayım. Tehdit gibi oldu ama ciddiyim. 🙂 İşte o dallar; Psikoloji, sosyoloji, reklam, pazarlama, yazarlık, matematik, istatistik…

Sosyal medya büyümeye devam ediyor

Sosyal medya her geçen gün içerisine yenilikler katarak daha da büyüyor ve bu büyüyen dünyada sonuçlar almak, başarılı olmak istiyorsanız sadece “Günaydın!” postlarıyla bunu yapamazsınız. Bir ajansta yada şirkette Sosyal Medya Uzmanı/Yöneticisi pozisyonunda çalışıyorsanız kendinizi geliştirmeye hazırlıklı olmanız gerekiyor. Birazdan sizinle 10 maddelik bir yapılacaklar listesi paylaşacağım. Uzun süredir sosyal medya yöneticiliği yapanlar yazıyı okumayı burada bitirebilir çünkü bu biraz da yeni başlayanlar için bir liste olacak.

sosyal medya uzmanı görevleri

Post girmekten başka yapacağınız 10 şey:

  1. Sosyal medya stratejisi geliştirin

Hemen işe “İyi pazarlar!” deyip, dumanı üzerinde latte fotoğrafıyla başlamayın. Çünkü böyle bir başlangıç dumanı üzerinde başka bir şey gibi olacaktır. Öncelikle oturun ve detaylı bir strateji geliştirin. İlgili birimlerle kısa ve uzun vadeli bir plan çıkarıp ilerlemeniz gerekecektir. Amaç ne? Marka bilinirliği yaratmak mı, internet sitesine trafik çekmek mi yada satışları arttırmak mı?

  1. Markalaşmanızı güncelleyin

Markanızın sosyal medyada konumlandırmasını ve anlatmak istediğini net ve tutarlı bir şekilde anlatabiliyor mu gözden geçirin. Logonuzu profil fotoğrafı olarak kullanın ve kapak fotoğrafını kullanabileceğiniz sosyal medya hesaplarından vurucu satış noktanızı gösterin.

  1. Aylık takvim kullanın

Zaman zaman sosyal medyada anı yaşamak gerekebiliyor fakat genel olarak sakın böyle davranmayın. Elinizin altında mutlaka bir paylaşım listeniz olsun. Böylece stratejiye uygun tutarlı bir yayın planınız olacaktır ve paylaşmadan önce kontrol etme imkanı da elde edebilirsiniz.

sosyal-medya-zamanlama

  1. Zamanlama özelliğini kullanın

Ürünlerin ve markaların hedef kitleleri doğal olarak farklılık göstermektedir. Bu hedef kitlelerin normal yaşamdaki davranışları birbirlerinden farklı olduğu gibi sosyal medya kullanım alışkanlıkları da farklı olabiliyor. Hedef kitlelerinizin sosyal medyada yoğun olarak zaman geçirdiği dönemleri analiz edin ve paylaşımlarınızı bu zaman dilimlerinde yapın. E tabi ki, bu zaman dilimlerinde her zaman müsait olamayacaksınız ve bütün mecralarda aynı anda paylaşım yapmanız gerekirse tek başınıza bunu yapamazsınız. Bu yüzden zamanlama (schedule) özelliğini kullanarak post paylaşımlarını gerçekleştirin.

  1. Yorumlara cevap verin

Bütün mesajlara ve yorumlara kabul edilebilir bir zaman diliminde cevap verdiğinize emin olun. Elinizde sorulabilecek sorulara karşı bir hazır cevap listesi oluşturabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şudur ki; her sorulana aynı cevabı vermek takipçinizin sinirini bozacak ve kötü bir algı yaratacaktır. Bu yüzden biraz daha sıcak olmak ve otomatik mesajla çok fazla içli dışlı olmamak gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal Medyayı Dinleyin

  1. Dinleyin

Doğrudan size gelmeyen konuşmaları da dinleyin. Böylece müşterileriniz yada potansiyel olanların sizin hakkında ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz. Belki de öyle bir anda onlara cevap verirsiniz ki yüzlerinde bir tebessüm oluşturur ve bir anda müşteriniz haline getirirsiniz. TweetDeck, Hootsuite ve Sprout Social kullanarak dinleyebilirsiniz.

  1. Reklam yapın

Doğal yollarla insanları sosyal medya hesaplarınıza çekebileceğiniz gibi reklam yaparak farkındalığı arttırabilirsiniz. Bütçenizi ayarlayın, hedef kitlenizi belirleyin ve reklamlarınızı takip edin. Ne kadar koyarsanız, o kadar fazla alacak olsanız da küçük bütçelerin geri dönüşleri sizi şaşırtacaktır. Bu arada Facebook ve Instagram reklamları konusunda desteğe ihtiyacı olan varsa görüşebiliriz. 🙂

Sosyal Medya Reklamları

  1. Yarışmalar düzenleyin

Her şirket/hesap için uygun olmayabilir ama yarışmalar düzenlemek ve ödüller vermek sosyal medyada oldukça popüler. Yarışmalar sayesinde etkileşim oranlarınızı ve takipçi sayınızı arttırabilir, hatta email listenizi de genişletebilirsiniz.

  1. Aylık rapor hazırlayın

Aylık rapor hazırlayarak başta belirlediğiniz stratejiye ne kadar uyduğunuzu kontrol edin. Böylece geçmişte neler yaptığınızı görebilir, ne tarafa yönelmenin fayda sağlayabileceğini analiz edebilirsiniz. Unutmayın rapor basit ve anlaşılır olmalıdır. Ayrıca sadece rakamlardan oluşmamalı, neler doğru, neler hatalı anlatmalıdır.

Sosyal medya rapor

  1. Yenilikleri takip edin

Başta da söylediğim gibi sosyal medya hızla büyüyor ve gelişiyor. Bu dünyanın içerisindeyseniz son gelişmeleri, yeni araçları, en iyi uygulamaları ve kısa dönemli trendleri kaçırmamanız gerekiyor.

 

Şimdilik yeni sosyal medya uzmanlarına verebileceğim tavsiyeler bunlar. Başka sorularınız için Facebook sayfamdan, Twitter’dan yada email üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir