Twitter’da En Sosyal Markalar
24/05/2013
Tweet atmak için en iyi gün
08/07/2013

Sadece Not Almakla Kalmıyoruz

İlham meleğimizin hep bizimle olmasını isteriz. Fakat, ne zaman ve nerede karşımıza çıkacağını hiç bilemiyoruz. Karşımıza çıktığında da o anı kaçırmak istemeyiz değil mi? Metrobüsde, metroda, vapurda veya barda, kafamızda o ampul yandığında bir yere not etme ve kaydetme ihtiyacı duyarız. İşte bu anlarda imdadımıza yetişen en başarılı ve basit ara yüzlü uygulama Evernote.

5 yıldır bizimle olan Evernote’u ben kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 yıl oluyor. Kendi adıma biraz geç bir keşif oldu. 2008 yılında beta yayınıyla birlikte kullanıcılar karşısına çıkan Evernote, kısa bir süre içerisinde çok büyük bir kullanıcı sayısına ulaştı. İşletim sistemlerinin bir çoğuna hizmet vermesi, 5 yıl içerisinde bu kadar büyük bir kitleye ulaşmasının nedenleri birisidir. Evernote  OS X, iOS, Chrome OS, Android, Microsoft Windows, Windows Phone, BlackBerry ve webOS işletim sistemleri tarafından desteklenmekte.

Evernote not yazma ekranı

Bendeniz, biraz blog ve hikaye yazan, şahsına münhasır bir sosyal medya uzmanıyım. Kendimden yola çıkarak hayatımda sağladığı kolaylıkları biraz anlatmak istiyorum. Hayatın içerisinden anlık çıkarımlar yapmayı, bunları yazıya dökmeyi ve çalışmalarımda kullanmayı seven birisiyim. Ampulü yakan bir anı yakaladığım da, hemen telefonuma bunu not alır, taze olan fikrin oluşturduğu çağrışımları sıralarım. Telefon üzerinde çalışmayı pek sevmediğimden fikirlerimi masaüstü bilgisayarıma saklarım. İşte Evernote’u diğerlerinden ayıran bir özelliği burada devreye giriyor. Bulut sistemi sayesinde oluşturduğum notlarımı bilgisayarıma aktarabiliyorum. Böylelikle daha özgür ve kolektif bir çalışma imkanına sahip oluyorum. Ayrıca Evernote aplikasyonu sadece harflerle oynamamıza olanak tanımıyor, aynı zamanda notlarımızda ses ve video kayıt edebilme imkanı veriyor.

Evernote Web’den bir Örnek

Yazmaya karar verdiğim bir konu başlığını seçtikten sonra, yazının akış planını belirlerim. Bu akış planı çerçevesinde de yine alt başlıklar oluşturarak internet üzerinde araştırmalar yaparım. İnternetteki bilgi havuzu çok geniş olduğu için browserda açılan sekme sayısı da buna bağlı olarak çok fazla olabiliyor. Topladığım verileri düzenli bir hale getirmek için yapabileceğim iki şey var. Birincisi, açtığım pencereleri browser üzerinde favorilere almak fakat bunun bir çok negatif yönü de var. Kaydettiğim sayfaya belirli bir zaman sonra ulaşamayabilirim veya çalışmama farklı bir ortamda devam etmek istediğimde, o sayfalar bir önce ki bilgisayarda kalmış olacak. İkinci ve benim tercih ettiğim yöntem ise, Evernote Web Clipper kullanmak. Browserınıza ekleyebileceğiniz bu uygulama bir çok kolaylık sağlıyor. Web sayfasından seçtiğim bir metini tek bir tuşla notlarım arasına alabiliyorum. Bunu yaparken görsellerimi kaybetmiyorum ve aynı zamanda metini belirli kelimelerle etiketleyerek notlarım arasında bulmakta sıkıntı çekmiyorum. Şunu da belirteyim, Web Clipper kullanarak aldığım notlar hesabıma kayıt edildiği için telefonumdan da ulaşabiliyorum. Ayrıca notlarınızı Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyor veya e-posta olarak gönderebiliyorsunuz.

Evernote Web Clipper kullanılmış bir sayfa

Hayatı kolaylaştıran Evernote’u biraz geç keşfetmiş olsam da benim için en değerli uygulamalardan biri haline geldi. Son olarak şunu söylemek istiyorum, sevgilisi veya hayat arkadaşı olanlar Evernote Food’u telefonlarının bir kenarında mutlaka tutsunlar. Güzel bir yemek, bir ilişkinin vazgeçilmezidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir