İnternet Bankacılığı Güvenliği
25/07/2013
Spor Siteleri Ziyaretinde Avrupa’da Birinciyiz
29/07/2013

Real Time Bidding (RTB, Gerçek Zamanlı Hedefleme) Nedir? Nasıl Çalışır?

Real Time Bidding yada Türkçe karşılığıyla Gerçek Zamanlı Hedefleme, çerezler (cookies) aracılığıyla ilgi alanımıza yönelik reklamların yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

RTB sistemi sayesinde tüketicilerin bilgisayarlar ve/veya mobil cihazlar üzerindeki hareketliliği reklam akışına yön veriyor. Sistem, insan beyninin bir kelimeyi algıladığı süre içerisinde, yani 50 milisaniyede en yüksek teklif vereni seçip, reklamını yayınlıyor. Böylece reklam veren tam yerinde ve tam zamanında hedef kitleye ulaşarak reklam verimliliğini arttırmış oluyor.

Sistemin işleyişi içerisinde kullanıcı ve reklam veren haricinde iki önemli faktör daha var. Bunlar Demand Side Platforms – DSP (Talep Yönlü Platformlar) ve Supply Side Platforms – SSP (Arz Yönlü Platformalar). DSP’ler sayesinde reklam verenler anlık satın almayı sağlayabiliyor. Medya satın alıcılar çoklu ad exchange yönetimini ve CPC (Cost per Click) planlamasını DSP’ler ile yapıyorlar. SSP ise, brokerlar gibi çalışan bir online reklam platformudur. SSP’nin amacı reklam alanınızın en yüksek fiyata satılmasını sağlamaktır.

Bütün aktörleri gördük ve şimdi sistemi yerine oturtalım. Kullanıcı RTB kaynaklı bir siteye girer ve tarayıcı reklam sunucusuna bir çağrı yapar. Reklam sunucusu ise burada topu SSP’ye bırakır ve SSP en yüksek fiyatı almak üzere alanı DSP’lere açık arttırmaya çıkarır. Kazanın belirlenmesinin ardından bilgi web sayfasına aktarılır ve reklam yayınlanır. Yukarıda da belirttiğim gibi bu işlem sadece 50 milisaniye sürer.

 

2017 yılında RTB reklamlarının tüm dijital reklamların %29’unu oluşturması ve RTB harcamalarının 8,5milyar$ seviyesine çıkması bekleniyor. Hepimiz gereksiz reklamlardan, tüy dökücülerden, büyütmelerden, arkadaşlık sitelerinden sıkıldığımıza göre RTB iki taraf içinde doğru tercih olacağa benziyor. Kazan-kazan!

 

Ayrıca buradan da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir