Türkiye’de İnternet Kullanım Alışkanlıkları
10/07/2017
Facebook Reklamları Hedefleme Yöntemleri – İnfografik
14/12/2018

Mobilin Önemi ve Mobil Hız Testi Nasıl Yapılır?

“İnternet sitelerin birçoğu ziyaretçilerinin yarısını yükleme aşamasında kaybediyor.”

Hepimizin farkında olduğu ve benim de burada sık sık belirttiğim gibi mobil kullanımı ve mobile dayalı alışkanlıklarımız artıyor.

Aslında diğer cihazlarımızdan da vazgeçmiş değiliz. Google tarafından ülkemizde yapılan araştırmada insanlara “hangi cihazları kullanıyorsunuz?” sorusu sorulduğunda telefon kullanan %95, akıllı telefon kullanan %75 ve televizyon kullanan %98’lik bir kitle ortaya çıkıyor. Herkes her cihazı kullanıyor aslında. Birine yoğunlaşırken diğerinden vazgeçmek gibi bir durum söz konusu değil.

İnternet kullanıcılarına “Hangi cihazla kişisel amaçlar için interneti daha sık kullanıyorsunuz?” sorusu sorulduğunda %44’ü akıllı telefonları bilgisayar veya tabletten daha çok kullandığını söylüyor. Bu da aslında bir bakıma bizim aradığımız cevabı ve mobilin önemini gösteriyor.

Biraz daha derine inip, akıllı cihaz kullanıcıların haftalık olarak hangi cihazlarında, hangi aktiviteleri gerçekleştirdiği sorgulandığında karşımıza şu cevaplar çıkıyor. %79 sosyal medya sayfalarını ziyaret ediyor, %71 arama motorlarını kullanıyor, %68 online video izliyor şeklinde sırasıyla devam ediyor. Yani çok büyük bir kitle arama motorlarını kullanarak bir siteyi ziyaret etmek istiyor. ABD’den iki ilginç istatistik vermek istiyorum. ABD’de, akıllı telefon sahibi kullanıcıların %94’ü yerel bilgilerle ilgili aramaları telefonlarından yapmakta. İşin ilginç tarafı, mobil aramaların %77’si evden veya iş yerinden yapılmaktadır; bu mekanlarda büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarlar da mevcuttur. (kyn: https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/?hl=tr)

Hal böyleyken ve mobil kullanımı her geçen gün artıyorken, neden mobili ihmal edesiniz? Peki, mobilde internet sayfanızın durumu nasıl ve bunu düzeltmenin yolları nelerdir?

İşte bu sorunun cevabını yine size Google veriyor. Aşağıda linkini paylaştığım siteye girerek web sitenizi yazıp, bilgi almaya başlayabilirsiniz.

https://testmysite.withgoogle.com/intl/en-gb

Kısa bir yükleme ekranının ardından karşınıza sayfanızın son durumunu, yüklenme süresini, tahmini kaybettiğiniz ziyaretçi yüzdesini, sektörel durumunuzu, tavsiye edilen düzeltmeleri ve düzeltmeler sonrası tahmini durumunuzu gösteren bir sayfa çıkıyor karşınıza. Dilerseniz bu sayfa üzerinden raporunuzu da indirebiliyorsunuz.

Kendi sayfam üzerinden bir deneme yaptığımda sayfamın ortalamalarda olduğunu gördüm. Bu açılma süresinden dolayı da %26’lık ziyaretçi kaybı yaşıyormuşum. Sayfanın en altına tavsiye edilen düzenlemeleri yaptığınızda, sayfanızın tahmini olarak ne duruma geleceğini de görebiliyorsunuz. Tavsiye edilen düzenlemeleri ise “See top fixes” butonuna basarak görebilirsiniz.

Mobile yeni giriş yapıyorsanız bu sayfa size çok yardımcı olacaktır. https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/?hl=tr

Umarım bir parça da olsa yardımcı olabilecek bilgi paylaşabilmişimdir.

Yorumlarınız benim için çok değerli. Sevgiler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir