2019 Digital Report
2019 Global Dijital Raporu
01/02/2019

Instagram Postlarına “Alt” Metin Etiketleri Nasıl Eklenir ve Faydası Nedir?

Instagram'a alt etiketli ekleme

Instagram paylaşımlarınızı daha geniş kitlelere eriştirmek mi istiyorsunuz? Görme engellerinin içeriğinize erişebilmesine yardımcı olan ve SEO açısından da fayda sağlayan ekstra metinler mi eklemek istiyorsunuz?

Bu paylaşımımda nasıl alt metinler yazacağınızı öğreneceksiniz.

Alt Metin Etiketleri Nedir?

Alt metinler, görüntüleri genellikle web sayfalarında tanımlamak için kullanılan kısa bir cümledir. Ancak sosyal medyadaki gelişmelerle birlikte yüklenen resimlere de alt metinler eklenebilir hale geldi.

Genel olarak alt metinler iki temel amaca hizmet ederler.

Bunlardan ilki, ekran okuyucuları için görselin tanımlanması amacıyla kullanılır. Böylece bu uygulamalar sayesinde görme engelli kullanıcıların görseli anlamasına yönelik alt metin okunur. Bu yüzden alt metinlerin görseli iyi ifade edebilmesi önemlidir.

İkincisi ve genellikle kullanılan amacı ise arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer alınmasına yöneliktir. Fotoğraflar ve görsel bileşenler de genellikle önemli arama kriterleridir ve resimlerle alakalı alt metin etiketleri eklemek, bu arama sonuçlarında sıralamaya yardımcı olur. Yani kısacası SEO’ya faydalı olmaktadır.

alt etiketi ekleme

Şu anda, Instagram paylaşımlarının çoğu, alt metin dahil edilse bile, arama motoru sonuçlarında görünmemektedir. Bu, birkaç faktöre bağlı olabilir; bununla birlikte, alt metin içeren ve yüksek performanslı Instagram paylaşımlarının arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığı gözlenmiştir.

Bu geleneksel sebeplere ek olarak, alt metin Instagram aramalarında ve yayın sıralamasında üst konumlara gelmesinde büyük rol oynayabilir. Instagram, bir gönderide hangi içeriğin olduğunu tanımlamak ve belirlemek için kullandığı akıllı algoritmalarıyla, Instagram Keşfet ekranında kime, hangi içeriği göstereceğini konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu da demek oluyor ki, alt metinlerle birlikte içerikler oluşturduğunuzda Instagram için öncelik içeren paylaşımlar yapmış olacaksınız.

Instagram Mesajlarına Alt Metin Nasıl Eklenir?

Instagram’ın kısa bir süre önce sunduğu alt metin ekleme özelliğini yeni gönderilerini paylaşırken veya önceki gönderilerinizi düzenleyerek ekleyebilirsiniz.

Yeni Instagram Mesajlarına Alt Metin Ekleme

Yeni gönderi oluşturduğunuz son adımda yani paylaşmadan önceki ekranda “Gelişmiş Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

instagram alt metin ekleme 1

Alternatif Metin Yaz butonuna tıklayın.

instagram alt metin ekleme 2

Açılan ekranda alt metin yazabileceğiniz alan karşınıza gelecektir. Bu alana metninizi girdikten Kaydet’e tıklayıp, işlemi tamamlayın.

instagram alt metin ekleme 3

Geçmiş paylaşımlarınıza alt metin eklemek için ise paylaşımınızın sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın ve açılan bölmeden Düzenle’yi seçin.

instagram alt metin ekleme 4

Açılan ekranda sağ alt köşede yer alan Alternatif Metni Düzenle’ye tıklayarak alt metni girebilirsiniz.

instagram alt metin ekleme 5

Instagram’da Alt Metin Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle burada dikkat etmeniz gereken nokta metinlerinizi 125 karakterden az tutmanız gerekmektedir. Bunu yaparken de fotoğrafı en iyi şekilde anlatmanız gerekiyor.

Örneğin bu fotoğraf için “arabanın önünde bir köpek” yerine “yeşil bir vosvosun önünden kameraya doğru yavru beyaz köpek yürüyor” yazabilirsiniz. Bir diğer nokta da markanız ya da mesajınızla ilgili emojiler kullanarak sınırlı sayıdaki karakter sayınızı daha iyi kullanabilirsiniz. Merak etmeyin ekran okuyucuları emojileri okuyabiliyorlar.

instagram alt metin nasıl yazılır

Sonuç olarak;

Alt metinlerin kullanımı görme engellilerin sosyal medya deneyimini arttıracak, sosyal medyada yapılan paylaşımların etkileşim oranlarıyla birlikte erişilebilirliğini arttırabilir ve SEO açısından yani arama motorlarında üst sıralarda yer almaya yönelik fayda sağlayabilir.

Umarım bu yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Kısacık vaktinizi ayırıp, yorumunuzu yazarsanız sevinirim. 🙂

2 Comments

  1. SeoDenizli dedi ki:

    Teşekkürler hocam, çok çok iyi oldu bu bilgi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir