Sosyal Medya Uzmanına Başarı Tavsiyeleri
05/10/2016
Dijital Pazarlama Terimleri
13/10/2016

Google Hakkında Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 12 Gerçek

Google dijital pazarlamanın tam da merkezinde yer alır ve bütün stratejiler onun üzerinden yapılmaktadır. Müşteri ve satıcı arasındaki bağı kurmaya yarayan en büyük dijital pazarlama platformudur.

Pazarlamayı tamamen değiştiren Google’la ilgili pazarlamacıların bilmesi gereken bu 12 gerçek nedir peki?

İnternetin Kalbidir

2013 yılında yaşanan 5 dakikalık Google çöküşünde internet trafiğinin %40 düştüğü gözlemlenmiştir.

Dakikada 2.3 Milyon Arama Yapılıyor

Evet, her bir dakikada 2.3 milyon arama yapılıyor ve aradığınız her bir konuyla ilgili sonuçlar içeren internet sayfalarına 1 saniyeden kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Günde ise bu arama rakamı muazzam bir seviyeye çıkıyor, 3.5 milyar!

İçerik Kraldır

Google’da yapılan aramaların %16 ile %20’si ilk defa yapılıyor. Bu da gösteriyor ki sıra dışı başlıklara ilgi var. Bu yüzden Google Trendsleri kullanarak trend takibi yapmalı ve içeriği buna göre üretmelisiniz.

İlk 5’e Gir

Arama sonuçlarının ilk 5’ine giren sayfalar tıklamaların %70’ini elde ediyor.

Dünyanın En Güçlü Arama Motoru

Dünyadaki her 6 kişiden bir tanesi Google’ı kullanıyor.

Bol Bol Yazın

Blog yazarken tembel olmayın! Uzun içeriği hem arama yapanlar yani bizler, hem de Google seviyor. Bu da demek oluyor ki, içeriğiniz uzun olması SEO‘yu destekleyecektir ve sıralamada üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Mobil Büyüyor

Arama yapan kullanıcıların yarısından daha fazlası mobil cihazlardan geliyor. Biraz durup kendimizi gözlemlersek bu durumun şaşırtıcı olmadığını göreceğiz. Her geçen gün hayatımız daha mobil uyumlu hale geliyor.

Mobile Uyumlu Olun

Dijitalde pazarlama yapacaksanız, web sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekiyor. Akıllı telefon kullananların %88’i Google aramalarını kullanıyor ve bu da demek oluyor ki mobile uyumlu web siteleri kazançlı çıkacaklar. Hem kullanıcı deneyimi açısından yararlı olacaktır, hem de Google algoritmaların da değişiklikten dolayı üst sıralarda yer alabileceksiniz.

SEO ve Pazarlamayı Bilen Kazanıyor

SEO’yu iyi yaptınız ve içeriğiniz de doğal olarak kaliteli fakat pazarlamayı bilmiyorsanız problem var demektir.  Potansiyel müşterileriniz aramayı yapar, sizi görür ve onu tam da bu noktada yakalayabilmek sizin pazarlama bilginize bağlıdır.

Mobilden Yüz Yüze Pazarlamaya

Mobilin önemi yukarıda yazdım ama tekrar yazayım, Mobil Büyüyor! Mobilde yapılan aramaların %50′si mağazanıza o gün içerisinde ziyaretçi olarak geri dönüyor.

Arama Motoru Pazarının Lideri

Google arama motoru pazarındaki %82’lik payıyla sektörün lideri konumunda. Dilediğiniz yerde dilediğiniz kişiye erişmek ve pazarlama yapmak için dünyanın bir numaralı platformu Hz. Google!

google-pazarlama

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir