Liderler ve İlk İşleri
14/10/2016
15 Yaratıcı Ürün Paketleme Yöntemi
25/10/2016

Facebook’ta Reklam ve Başarı İçin Yapılması Gerekenler

Facebook’ta reklam vermeye yeni başladın ve başarılı bir reklam kampanyası oluşturmak için ne yapılması gerektiğini bilmiyorsun. Yada Facebook’ta reklam veriyorsun fakat sonuçlar istediğin gibi gitmiyor. O halde birazdan yazacağım adımları uygulayarak Facebook’ta başarılı bir reklam kampanyası kurgulayabileceksin.

Not: Bu yazıda bir reklam kampanyasının nasıl oluşturulacağını değil, nasıl olması gerektiğini yazacağım. Reklam kampanyası oluşturmayı da ilerleyen günlerde yazılacaklar listesine aldım. 🙂

Facebook'ta reklam ve müşteri

Bırak Müşterilerin Konuşsun

Sıradan reklam mantığından uzaklaşarak müşterilerinin senin hakkındaki yorumlarına ve tavsiyelerine yer vermeye ne dersin? Böylece biraz olsun gerçeklik ve güven yaratmış olursun.

Acilmiş Gibi Hissettir

Online dünya nasıldır, bilirsin. Hızlı! Cem Yılmaz’ın da anlattığı gibi artık eskisi gibi bir iletişim dünyası yok. Hıza ayak uydurmalısın çünkü her an önemli senin için. Bu hızlı akan dünyada reklamlarınla potansiyel müşterini çekebilmen için şunları kullanabilirsin: sınırlı sayıda, hemen başvur, x saat kaldı.

Facebook'ta reklam soru sor

Soru Sor

Dikkati çekebilmek için yapabileceğin bir diğer şey ise soru sormaktır. Soruyu sorarken de kendinden yani markandan yola çıkmayıp, müşteriye odaklan. Yani müşteri hakkında bir soru sor ve onu düşündüğünü göster.

Rakiplerinin Takipçilerini Hedefle

Facebook reklamlarının avantajını kullan ve rakiplerinin takipçilerinin ilgisini kendine çek. Örneğin Cafe Nero için reklam vereceksin ve Starbucks takipçilerini hedefleyebilirsin.

Özel Hedeflemeyi Düzgün Kullan

Facebook’ta reklam verirken sistem size birçok hedefleme çeşitliliği sunuyor. Bu seçenekleri doğru ve düzgün bir şekilde kullanabilmek çok önemli. Web sayfanı ziyaret eden kişilerin büyük bir çoğunluğu senin hedef kitlendir ve o kişilere reklamlarını göstermek geri dönüş sağlayacaktır. Sitende belirli bir sayfayı ziyaret edenleri hedefle, sitene uzun süredir gelmeyenleri hedefle yada sitende belirli sayfaları ziyaret etmeyenleri hedefle… Birçok alternatif mevcut, stratejini çiz ve test et.

Görselleri Test Et

Reklamın metni müşteriyi içeriye çeker fakat ilk darbeyi görselle verirsin. Stock fotoğraflar kullanmamaya özen göster çünkü o fotoğraflar her yerdeler. Eğer bir duygu vermek istiyorsan gerçek fotoğraflar kullanmak işe yarayacaktır. Reklamın amacına göre ve Facebook reklam kurallarını da uyarak görsellerini seç ve test et.

facebookta-reklam-ab-test

Kontrolü Bırakma

Hedef kitleni belirledin ve bu hedef kitleye hangi reklam planıyla ulaşmanın en doğrusu olacağı yönünde şüphelerin var. Bütçeni farklı reklam modellerine böl ve A/B testi gerçekleştir. Kısa sürede alacağın sonuçlar sana fikir verecektir ve uzun vadeli planlamanı buna göre yapabilirsin. Facebook reklamlara eş zamanlı müdahale imkanı veriyor. Bundan faydalanmayı unutma sakın ve kontrolü elden bırakma çünkü dijital medya çok hızlı tepkiler veren bir organizma gibidir, senin de canlı olman gerekir.

Facebook’ta Reklam

Umarım işe yarar bilgiler paylaşmışımdır. 🙂

facebook-reklam

Bu yazımda Socialbakers’dan faydalandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir