Sosyal Medya Dediğin 30 Dakikalık İş
01/05/2013
Video Reklamcılığını Kullanmak İçin 6 Sebep
16/05/2013

Facebook’ta Nasıl Daha Fazla Beğeni, Yorum ve Paylaşım Alırım?

Facebook’ta yer alan bir sayfanın en önemli üç problemi; Beğeni, Yorum ve Paylaşım. Neyi, ne zaman paylaşmalıyız ki etkileşim oranlarımız artsın?

Dan Zarella, 10.000 sayfada yayınlanan 1,3 milyondan fazla postu inceleyerek bu durumu aydınlatmaya çalışmış. Oluşturduğu infografikle Facebook gönderilerimizin daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım almasını sağlayacak değerli bilgileri toplamış.

Gönderi Şekli

Fotoğraf, metin, video ve link paylaşımları arasında en iyi etkileşimi yakalayan fotoğraflar olmuş. Sadece alınan yorumlarda küçük bir farkla metin paylaşımlarının gerisinde kaldığını görüyoruz.

Gönderi Uzunluğu

Kısa gönderilerin fazla beğeni, uzunların ise fazla paylaşım aldığını infografikte gözleniyor. Paylaşım oranlarında ise 300 karakterden fazla olanlar (450 civarı hariç) hep bir dalgalanma içerisindeler. Bu da demek oluyor ki, insanlar bir noktadan sonra metin uzunluğuna değil içeriğinin kalitesine odaklanıyorlar.

Kendine Referans Olmak

Kendinizden bahsettiğiniz gönderiler daha fazla beğeni alıyor. Cümle içerisinde kullanılan ‘ben, kendim vs.’ kendinizi referans gösterdiğiniz cümleler ne kadar artarsa, beğeni oranınız da o kadar artıyor.

Gönderi Duygusu

Negatif yada pozitif olmayan doğal bir tonla yapılan gönderiler daha az beğeni ve yorum alıyorlar. Pozitif bir duyguyla paylaşım yapıyorsanız daha fazla beğeni alırken, negatif duygulular ise daha fazla yorum alıyorlar.

Zamanlama

Akşam 8’deki gönderiler en fazla beğeniyi alıyorlar. Akşam 6’da gönderilerin paylaşım oranları zirveye çıkıp, ardından büyük bir hızla düşüşe geçiyorlar. Gün bazında incelediğimizde ise en fazla beğeninin cumartesi ve pazar günleri geldiğini geliyoruz. Bu durum da insanların boş zamanlarını sosyal medyaya ayırdığının bir göstergesi olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir