Instagram’da Alışveriş Dönemi Başlıyor!
04/11/2016
Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Freelance İş Bulur?
11/11/2016

Facebook Reklamlarının Avantajları

Pazarlama faaliyetlerinde büyük bir önem taşıtan Facebook, her geçen dönemde reklam bütçesindeki pasta payını da arttırıyor. Peki bu pasta payı neden büyüyor? Facebook reklamlarının avantajları neler?

Hedefleme Seçenekleri

Facebook sahip olduğu hedefleme seçenekleriyle reklamlarında mükemmele yakın bir hedef sistemi sunuyor. Detaylıca hedeflemenizi şekillendirerek dilediğiniz kişilere kusursuzca ulaşabilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizde kaç kişi olduğunu da öncesinden görebiliyorsunuz. Ne güzel değil mi?

Bu infografiği başka bir yazımda kullanacaktım ama buraya kısmetmiş. Burada göreceğiniz gibi Facebook reklamları inanılmaz bir hedefleme yapısına sahip.

Facebook Reklam İnfografik

“Benim elimde zaten datalarım var ve Facebook hedef kitlesiyle uğraşmak istemiyorum.” diyorsanız, bunun da çözümü var. Özel hedef kitle girebileceğiniz sayfanız üzerinden elinizdeki mail, telefon gibi bilgileri kullanarak kendinize ait hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

facebook-hedef-kitle-datalar

 

Dikkat Çeken Konumlandırma

Facebook reklamlarının konumu ve sergilendiği alanlar dikkat çekici yapıya sahip. Otomatik video başlatma özelliği ve Carousel özelliği Facebook reklamlarının en çarpıcı özelliklerinden.

facebook-reklam-alanlari

Kullanım Kolaylığı

Facebook, reklamlarının sadece büyük ölçekli firmalar tarafından değil, KOBİler tarafından da yoğun olarak kullanılmasını istediği için basit bir yapıyla kullanıcılarını sunuluyor. Aslında bu karmaşık yapıyı, bu kadar basit ve herkes tarafından kullanılabilir bir hale getirmek büyük bir başarı. Bu başarının da ekmeğini Zuckerberg ve ekibi hak ettiği şekilde yiyor diyebiliriz.

Facebook Reklam Sonuçları Örnek Ekran Görüntüsü

Bütçede Kolaylık

Çok düşük bütçeniz var ve reklamların ne getireceğini merak ediyorsunuz. Merak etmeyin 5 TL’niz bile olsa Facebook’ta reklam verebilirsiniz. Buradan elde edeceğiniz rakamlar tamamen gerçekçi olmasa da size bir fikir verecek ve kalan bütçenizi de buna göre düzenleyebilirsiniz.

facebook-ab-test

A/B Test

Ayrıca bütçenizi farklı farklı reklam planlamalarına bölüştürerek hangi reklamın sizin için daha verimli olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Örneğin; bütçenizi 20’şer liradan iki farklı hedef kitlesine göre bölüştürün ve sonuçları takip edin. Hangi reklam planı sizin için daha verimli ve efektif geçiyorsa reklam stratejinizi tamamen bu plana göre şekillendirip, devam edebilirsiniz.

Dönüşüm Ölçümü

Facebook Pixel kodunu internet sayfanıza ekleyerek sayfaya yaptığınız yönlendirmelerin nasıl sonuçlandığını takip edebilirsiniz.

Etkileşim

Facebook’un bir sosyal medya mecrası olarak farklılaşmasını sağlayan en önemli özellik “etkileşim”. Reklamınızın yarattığı konuşulmayı doğrudan takip edebilir ve yorumlara geri dönüş yapabilirsiniz.

“Ben bunlarla uğraşamam. Bir bilene bırakayım.” diyorsanız, sizi hemen iletişim sayfama alayım. 🙂

1 Comment

  1. […] Facebook Reklamlarının Avantajları […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir