Takip Etmeniz Gereken 10 Eğlendirici Instagram Hesabı
16/01/2013
Twitter’ı kullanmaya yeni başlayan şirketler için 5 ipucu
24/01/2013

Evernote – Bir Uygulamayla Fil Hafızasına Sahip Olabilirsiniz

Evernote – Bir Uygulamayla Fil Hafızasına Sahip Olabilirsiniz

Muhtemelen bir çoğunuzun haberdar olduğu bir uygulamadan/programdan bir de ben bahsedeyim istedim. Logosuyla “fil hafızası yaratıyoruz”, CEO’suyla “external brain” diyen Evernote’dan biraz bahsedelim.

Metin,fotoğraf ve ses dosyaları şeklinde not alabileceğimiz ve hatta bir dosya içinde kombine edebileceğiniz bir uygulama Evernote. Uygulamayı benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de bulut sisteminin bulunması. Böylece oluşturduğunuz her not kendi bulut sistemine kaydediliyor ve hesabınıza giriş yaparken her hangi bir bilgisayardan senkronize edilmiş dosyalara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca not içerikleri, etiketler ve ekler dahil olmak üzere bize her konuda arama yapabilme imkanı sağlıyor.

İlk bakışta “not defteri” denilen uygulama, hem diğerlerinden çok kullanışlı, hem de  bünyesinde bir çok farklı ürünü bulunduruyor. Bunlardan ikisini tanıtmaya çalışacağım.

Evernote Food

İşiniz dolayısıyla veya gezmek için farklı bir şehire gittiğinizde kendimize en çok sorduğumuz sorulardan birisi de “Nerede güzel bir yemek yiyebilirim?”dir herhalde. Evernote Food bize mutfak seçimimize göre deneyebileceğimiz mekanların bir haritasını çıkarıyor. Gittiğiniz yerde yediğiniz yemeği çok sevdiyseniz bunu “Yemeklerim” bölümüne kaydedebilirsiniz. Böylelikle deneyimlerinizi fotoğraflarıyla süsleyerek tercihlerinize yön verebilirsiniz. Ayrıca basit arayüzüyle size kendi tariflerinizi oluşturma ve saklama şansıda tanıyor. Sosyal ağlarla entegre olarak, arkadaşlarınızla paylaşım imkanı da elde ediyorsunuz.

Moleskine’nin Akıllı Defteri

Dünyanın önde gelen defter üreticilerinden Moleskine ve dijital ortamının üreticisi Evernote, Smart Notebook’ta (Akıllı Defter) fikirlerini birleştirdiler. Türünün ilk örneği ortaklık, iPhone, iPad ve iPod touch için Evernote App ile ikonik Moleskine defterlerini birbirine bağlıyor.

Kullanıcılar için 2 farklı boyut ve kağıt (çizgili-kareli) seçeneğiyle piyasa sürüldü. Smart Notebook’umuz bize iPhone, iPad ve iPod Touch için yeni Sayfa Kamerası özelliğini kullanarak notlarımızı, Evernote hesabına kaydedildiğinde, otomatik olarak etiketleyip düzenlemenizi sağlayan “Smart Stickers”larla geliyor.

Sayfa Kamerası (Page Camera) kullanılarak çekilen görüntüleri her hangi bir anda Evernote içerisinde görüntüleyebilir, arama yapabilir veya paylaşabiliriz. Ayrıca otomatik olarak görüntünüz daha net ve güzel bir hale getiriliyor.

Evernote’un hayatı kolaylaştıracak diğer ürünleri olan Skitch, Penultimate, Evernote Web Clipper, Evernote Hello, Evernote Clearly ve Evernote Peek’i denemenizi tavsiye ederim.

 

1 Comment

  1. isinasliblog dedi ki:

    Hep görüyordum ama bu kadar ayrıntılı olduğunu bilmiyordum hazır Windows8 kullanmaya başlamışken en iyisi ben de indireyim şu Evernote’u

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir