2016 Yılında Facebook’ta En Çok Ne Konuşuldu?
10/12/2016
En Çok Kullanılan Akıllı Telefon Uygulaması Facebook
04/01/2017

Dünya Günlük Alışkanlıklarımızla Ölüyor!

Dünyanın en vahşi canlıları bizler yani insanoğlu yaşadığımız gezegeni her geçen gün öldürmeye devam ediyoruz!

Bu yazımda genel paylaşımlarımın biraz dışına çıkacağım fakat aslında bakarsak tam olarak genele değineceğim. Yani insanlığa!

Tüketim toplumu büyüyor ve dünyayı yok ediyor

Tüketim toplumu ve buna paralel olarak umursamamazlık gün geçtikçe yayılıyor. Maalesef bu tüketim toplumu algısının yayılmasında sosyal medyanın da payı büyük.

Birazdan aşağıda günlük hayatımızın merkezinde yer alan fakat gezegenimizi öldürmemize neden olacak ürünler göreceksiniz. Örneğin, tuvalet kağıdı var o ürünler arasında. “Ne yani popomuzu da silmeyelim mi?” düşüncesi aklınızdan geçebilir. Şimdi burada narin poponuzu nasıl sileceğinize yönelik bir eğitim veremeyeceğim ama minimum düzeyde kağıt kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Geri dönüşüm geleceğimiz için önemli

Kağıt, plastik ve cam ürünlerde mutlaka ve mutlaka geri dönüşümden faydalanın. Hatta yanlış hatırlamıyorsam elektronik ürünlerde de geri dönüşüm uygulanabiliyordu. En önemlilerden biri olan “pil”i unutuyordum. Mutlaka pil toplama kutularına pillerinizi atın!

Biraz kamu spotu gibi oldu ama hemen sayfanın aşağısına inip, görsellere bakmadıysan biraz daha bekle. 🙂 Kamu spotu gibi oldu çünkü bu okuduklarını sen biliyor olsan da dostum, sadece belki de %10’luk dilimdesin. O yüzden bu bildiklerini her fırsatta paylaşman gerek. Başka yaşayacak bir gezegenimiz yok!

Dünya ve İllüstrasyon

Şimdi gelelim sanatçı Eglê Plytnikaitê’nin bu konuya dikkat çekmek için hazırladığı illüstrasyonlara. Sanatçı illüstrasyon çalışmalarında sel, tsunami, buzulların erimesi ve bir çok felaketin ardında insanların olduğunu göstermek istemiş.

Fosil yakıtlarının kullanımı buzulların erimesini hızlandırıyor

Buzulların Erimesi

CO2 (Karbondioksit) emisyonu tsunamiye neden oluyor

Beyaz ve yumuşak tuvalet kağıtları için ağaçların kesimi ormanlara zarar veriyor

Plastik, içme sularını kirletiyor

Et ve süt ürünleri endüstrisi havayı kirletiyor

Evleri ısıtmak, dünyayı da ısıtıyor

Gereksiz elektrik kullanımı sellere neden oluyor

İllüstrasyonlar

Sanatçının Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/EglePlytnikaite 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir