Google Hakkında Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 12 Gerçek
12/10/2016
Liderler ve İlk İşleri
14/10/2016

Dijital Pazarlama Terimleri

Terim; Çeşitli bilim, sanat, meslek, spor dallarında kullanılan; bunlarla ilgili varlıkları, durumları, olayları karşılayan sözcük. Terimler genel konuşma ve yazı dili dışında kalan, uzmanlık isteyen özel uğraş alanlarına ait kavramları ifade etmeye yarayan, sınırlı anlamlara sahip sözcüklerdir. *

Vikipedia’da “terim” sözcüğünün karşılığını yazar arkadaşlar bu şekilde tanımlamışlar.

Pazarlamada dijitalin her geçen gün büyük bir pay aldığını yazılarımı okuyanlar yada sektöre ilgi duyanlar bir şekilde mutlaka biliyorlardır. Tabi sadece “”ooo dijital de mükemmelmiş” demekle olmuyor. Sektörü takip edebilmek ve yeniliklere ayak uydurabilmek için dilini de çözmemiz gerekiyor.  Dijital Pazarlama Terimlerine giriş yapanlar için bir liste hazırladım. Umarım işinize yarar. 🙂

Organik trafik

İnternet kullanıcılarının arama motorlarında anahtar kelimeler vasıtasıyla size ulaşması ve sayfanızı görüntülemesi sonucu el ettiğiniz site trafiğine organik trafik denir.

SEM – Search Engine Marketing – Arama motoru pazarlaması

Sitelerin arama motorlarında hedef kitlelerine ulaşabilmesi için ücret karşılığında arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için sayfanın en üstünde ya da sağında sponsor bağlantı olarak yer almasına ilişkin pazarlama çalışmalarıdır.

SEO – Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitesinin arama motorları kriterlerine göre iyileştirilmesi ve optimize edilmesidir. SEO’da esas amaç, organik olarak sayfanın arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

CTR – Click Through Rate – Tıklanma Oranı

En basit ifadeyle internet reklamına tıklayan kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Reklam 2.500 defa görüntülendiyse ve 50 tıklama aldıysa CTR %2’dir.

CPM – Cost Per Mille – Bin Gösterim Başına Maliyet

İnternet reklamcılığında her bin gösterim üzerinden gerçekleşen bir fiyatlandırma yöntemidir. Dönüşümlü gösterim türü reklamlarda CPM üzerinden fiyatlandırma yapılır.

cpc-dijital

CPC – Cost Per Click – Tıklama Başına Maliyet

Reklamlarınızın tıklanması başına ödediğiniz rakamdır. Facebook ve Google Adwords en iyi örnekleridir. Tavan fiyatı uygulayarak reklamınızın üst ödeme sınırını belirleyebilirsiniz.

CPA – Cost Per Action – Eylem Başına Ödeme

Eylem başına ödeme yapılan fiyatlandırma sistemidir. Bu eylemler ürün satışı, e-bülten üyeliği ya da form ve anket doldurulması gibi reklam verenin önceden belirlediği farklı işlemler olabilir. E-ticaret siteleri için en mantıklı reklam modellerinden bir tanesidir.

Conversion – Dönüşüm

Reklamın amacına ulaşan her bir verisi dönüşümdür. Ürün satın alma, telefon çağrısı, form doldurma ve bültene kaydolma ilk akla gelen örnekler.

Bounce Rate – Hemen Çıkma Oranı

Web sitesine gelen ziyaretçilerin hemen çıkma oranını ifade eder.

Google AdWords

Google reklamlarını verebileceğiniz ve yönetebileceğiniz sisteminin adıdır.

cpc-cpm

Google Analytics

Web sitenizle ilgili bütün rakamlara (ziyaretçi sayısı, nereden ziyaretçi geldiği, hangi sayfaları gezdiği vs.) ve verilere ulaşabileceğiniz Google sistemidir.

Landing Page

Bir web sitesindeki açılış sayfasını ifade eder. Reklama tıklayan kişinin yönlendirildiği sayfaya “landing page” denir.

Page View – Sayfa Gösterimi

Bir sayfanın kaç defa gösterildiğini ifade eder.

ROI – Return On Investment – Yatırım Getirisi

Yapılan yatırım size ne kadar geri döndüğünü yada verimliliğini verir. ROI, reklam maliyetinin satış veya potansiyel müşteriler gibi dönüşümlerden üretilen kara göre oranıdır. ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı şeklinde hesaplanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir