Cep Telefonundan DSLR’e Fotoğraf Hikayem Başlıyor!
10/09/2016
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ve Ne İş Yapar?
21/09/2016

Cep Telefonu ve Fotoğraf Makinesi Arasında İlk Dikkat Çeken Farklar

Geçtiğimiz günlerde amatör bir Instagram fotoğrafçısı olduğumu ve kendimi bu alanda geliştirmek için fotoğraf makinesi aldığımı belirtmiştim. (Tam olarak burada belirttim.) Bir DSLR makinede beni nelerin beklediğini bilmediğimden dolayı çekincelerim vardı. Daha doğrusu bu çekincelerim az çok belirliydi ama “üstesinden gelebilir miyim?” diye düşünüyordum. Bu yazılarımla hem benim yolumda olanlara yol göstermek, hem de kendime bir fotoğrafçılık günlüğü oluşturmak istiyorum.

Cep Telefonu ve Fotoğraf Makinesi Arasında İlk Dikkat Çeken Farklar Neler?

Kalite

Öncelikle en bariz olan fark ve benim fotoğraf makinesine geçme sebebim olan fark; kalite. Kalite farkı kendi en başta gösteriyor. Akşam fotoğraflarına ve ters açıdan fotoğraf çekmeye bayılırım. Örneğin aşağıdaki fotoğrafı kendi telefonumla (LG G3) çekmeye kalksaydım, ekrandaki beyaz yoğunluğu çok fazla olacaktı ve bulutların, insanların, köprünün hatları belirsizleşecekti.

Boyut

Bu da tabi en bariz farklılıklardan bir tanesiydi. Fotoğraf çekeceğiniz o anın ne zaman geleceğini bilmediğiniz için fotoğraf makinenizi hep yanınızda taşımanız gerekecek. Ağırlığı ve boyutları cep telefonuna alışmış birisi için ilk başta zor gelecektir ki bana şu anda geliyor. Boyutlarından dolayı fotoğraf çekerken dikkat çekiyorsunuz. Çaktırmadan bir fotoğraf çekmeniz çok zor.

Uygulamalar vs Lightroom

Edindiğim bilgilere göre fotoğrafçıların bir numaralı aracı Lightroom’muş. Pixlr, EyeEm, Snapseed gibi uygulamalar kullanan birine Lightroom tabi ki çok zor gelecektir. Bu uygulamalarla 5 dakikada düzenlediğiniz bir fotoğrafı eve gidip, pcye atıp, 15-20 dakika uğraşarak (programa alıştıysanız) düzenlemeniz gerekiyor. Lightroom’un yanında ilerleyen dönemlerde bir parça Photoshop bilgisine ihtiyaç duyabilirsiniz (belki). Umarım Lightroom’u yeterince öğrenir ve bir inceleme yazısı yazabilirim. Youtube’da Lightroom’la ilgili çokz fazla öğretici video bulunuyor. Mutlaka izleyin ve sık sık pratik yapıp, kendinizi geliştirin.

lightroom-fotograf

Yazının genelinden de anlayacağınız üzere cep telefonu fotoğrafçılığında kalmış durumda hala aklım. Çünkü belki de hala (bir hafta olmadı) otomatik modda fotoğraf çekiyor olmamın bunda etkisi vardır. Zamanla daha iyi noktaya geleceğime ve cep telefonunda olduğu gibi fotoğraf makinemde de zevkle fotoğraf çekeceğime eminim. Ayrıca başlıkta özellikle “ilk” diye belirttim. Fotoğrafçı arkadaşlar kulaklarımı çınlatmasın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir