Ziyaretçi Davranışlarını Analiz Ederek İçerik Geliştirin
15/02/2017
Facebook’ta Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?
31/05/2017

Başarılı Sosyal Medya Pazarlaması İçin Yapılması Gereken 5 Şey

“Sosyal medya pazarlaması ve yönetimi nasıl yapılır?”

Bu sorunun cevabını herkes arıyor sanırım. Arıyor çünkü dijital pazarlamanın ve buna bağlı olarak sosyal medyanın gücü artık herkesin gözünün önünde ve hedefinde. Pazarlama bütçelerinde sosyal medyaya ayrılan paylar gittikçe büyüyor. Kobi’leri geçtim, en küçük işletmeciler bile artık sosyal medyada kendini ispatlamaya ve ekmeğini kazanmaya çalışıyor.

Uzun bir aradan sonra tekrar yazmak için belki de en iyi ve sıradan konuyu seçmiş olabilirim. Çünkü artık herkes sosyal medyada sadece “olmak” değil, “başarılı olmak” istiyor. Bunu da “5 Yapılması Gereken Şey” başlıkları altında anlatmaya çalışacağım. Hadi başlayalım!

  1. Sosyal medyanın çalışma yapısını anlayın

Bu sadece okuyarak başarabileceğiniz bir durum değil. Burada çalışma yapısını anlamaktan kastım, sosyal medya pazarlamasının sizin markanız özelinde yada çemberi biraz daha genişletirsek, sizin sektörde nasıl işlediğini gözlemleyin. Çünkü sosyal medyada bir doğru yoktur. Birden çok doğru vardır ve onu bulabilmek için biraz zaman gereklidir.

  1. Müşterilerinizi dinleyin

Her an yanımızda olan sosyal medya sayesinde artık müşteriler düşüncelerini ifade etmekte daha özgürler. Artık firmayla ilgili düşüncelerimizi form doldurarak, mail atarak yada telefon açarak belirtmiyoruz. Facebook üzerinden konuşursak, firmayla ilgili düşüncelerimizi belirtmenin bir çok yolu var. Değerlendirme bırakabilir, yorum yapabilir yada doğrudan mesaj atabiliriz. İşte bunlar hep markanızı besleyecek kaynaklar. Neleri doğru yapıp, neleri yanlış yaptığınızı anlayabilir ve stratejinizi bu doğrultuda belirleyebilirsiniz.

  1. Konuşun!

Şimdi, bir önceki maddeyi bir adım ileriye taşıyalım ve dinlediğiniz müşterilerle konuşmaya başlayalım. Etkileşime geçtiğiniz müşterileri memnun edebilirseniz size mutlaka geri dönüşü olacaktır. Bu aynı kişi üzerinden satışa yönelmese de bir arkadaşı tarafından yada konuşmanızı gören başka bir ziyaretçi tarafından dönebilir. Bir ipucu vermek gerekirse; size nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de öyle davranın! Yaptığınız yorumun yada sorduğunuz bir sorunun cevapsız kalmasını ister misiniz?

  1. Bütün platformlara saldırmayın

Unutmayın ki bütün sosyal medya platformlarında olmanızın bir anlamı yok. Öncelikle hedef kitlenizin aktif olduğu sosyal medya ağlarında uzmanlaşın ve başarılı olmaya çalışın. İlerleyen dönemlerde büyümenize paralel olarak belki diğer platformlara geçebilirsiniz. “Belki” diyorum çünkü hiç ihtiyacınız da olmayabilir. Düşünsenize bir hukuk firması için Snapchat ne kadar mantıklı olabilir ki? Yada bir eğlence merkezi için Twitter?

  1. Takip edin ve ölçün

Hedef kitlenizi ne kadar iyi çözümleseniz de, tasarımlarınız muhteşem olsa da yada müşterilerinizle muhteşem sohbetler gerçekleştiriyor olsanız da, bunların verilerini analiz ediyor olmanız gerekecek. Sonuç olarak sadece güzel bir sohbet etmiş olarak kalmamak için bunu yapmanız gerekiyor. Yaptığınız her hareketin rakamsal olarak size bir geri dönüşü mutlaka olacaktır. Bu geri dönüşleri takip edin, ölçün ve doğru analiz edin. Böylece hedefinize gidiş hızınızı gözlemleyebilirsiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki “Hedef” sadece satış olmamalı. Evet, sosyal sorumluluk sayfaları hariç bütün sosyal medya hesaplarının amacı satışa yönelik ama burada söylemek istediğim bazen satışa dolaylı ve uzun yoldan gitmemiz gerekebilir.

 

Sorularınızı ve görüşlerinizi  yorum olarak yazabilirsiniz.

2 Comments

  1. Serkan dedi ki:

    Cok guzel olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir