Facebook Reklamları Hedefleme Yöntemleri – İnfografik
14/12/2018

2019 Global Dijital Raporu

2019 Digital Report

Dijital pazarlama ve medyanın içerisinde yer alan profesyonellerin her sene merakla beklediği Digital 2019 raporu We Are Social tarafından yayınlandı. Şimdi sizin için bu raporun dikkat çeken başlıklarını özetleyeceğim.

İnternet Kullanımı Artıyor!

Dünyadaki 7.6 milyar insandan  4.3 milyarının yani %57’sinin internet kullanıcısı, 3.4 milyarının da aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi bu rakamlar her geçen sene artış göstermeye devam ediyor. 2018 Ocak ayından 2019 Ocak ayına geçen bir senelik süre zarfında internet kullanıcısı sayısı %9.1 ve aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı %9 arttı.

Dünyada Dijital 2019

İnternet kullanan kişi sayısı nüfusa paralel olarak en çok Asya’da bulunuyor. Toplam nüfus içerisindeki penetrasyonuna bakıldığında ise Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Batı Avrupa ilk 3 sırada yer alıyor. Ülke bazında ise Birleşik Arap Emirlikleri (%99), Danimarka (%98) ve İsveç (%96) listenin en üstündeler. Türkiye’de ise penetrasyon %72 seviyesinde.

Dünyada Bölgesel İnternet Kullanımı
İnternet Kullanım Penetrasyonu

İnterneti Ne Kadar Kullanıyoruz?

Dünyada bir günde ortalama internette geçirilen süre yaklaşık 6 saat 42 dakika. Listenin başında 10 saatten fazla süre geçiren Filipinler bulunuyor. Ülkemizde ise bu süre 7 saat 15 dakika olarak belirtilmiş. Almanya ve Fransa’da ise bu süre sadece 4,5 saat civarında. Ortalamanın üzerinde geçirdiğimiz bu süreyi aslında ortalamanın çok altında bir hızla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Dünyada ortalama 54.3 Mbps hızla internete bağlanılırken, Türkiye’de maalesef 19.3 Mbps bağlantı ortalamasına sahibiz.

Peki, Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen İnternet Siteleri Hangileri?

Bu sorunun cevabını tahmin etmesi zor olmasa gerek. Sırasıyla Google, Youtube ve Facebook dünyanın en çok ziyaret edilen 3 internet sitesi konumda. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise Youtube’da ziyaret başına geçirilen 21 dakika 36 saniyelik süre. Bu süre de bize gösteriyor ki Youtube her geçen gün büyürken ve videonun dijital pazarlamadaki yeri de genişlemeye devam ediyor.

Dünyanın en Çok Ziyaret Edilen İnternet Siteleri

2019 Sesli Aramanın Yılı Olacak

Rapordaki bir diğer önemli detay ise sesli aramalarla ilgili. 2018’in son çeyreğinde üzerinde çok konuşulan sesli aramalara yönelik arama motoru optimizasyonu yapılandırmasının bu sene çok daha önemli bir noktaya geleceğini rakamlar bize gösteriyor. Dünya genelinde internet kullanıcıların %39’u sesli arama ve sesli komut özelliklerini kullanmaya başlamış bile. Ülkemizde ise %44’le bu özelliklere hızlı bir giriş gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu da demek oluyor ki SEO çalışmalarında bizim daha hızlı entegre olarak sesli aramalara yönelmemiz gerekiyor.

Sesli Arama Kullanım Oranı

Sosyal medya kullanıcı sayısı 2018’den 2019’a %9’luk bir artış gerçekleştirdi. Yaş ve cinsiyet dağılımında ise önceki senelere göre pek bir değişiklik olmadı. 18 – 34 yaş aralığında ve çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu bir kullanıcı kitlesi mevcut. Sosyal medyada geçirilen ortalama süre 2 saat 16 dakika. Türkiye’de ise bu süre 2 saat 46 dakika. Filipinler’de 4 saat 12 dakika süre geçirilirken, Japonya’da ise sadece 36 dakika süre geçiriliyor.

Sosyal Medyada Geçirilen Süre

Instagram büyümeye devam ediyor!

Geçtiğimiz yıl içerisinde Instagram’daki aktif kullanıcı sayısı %4.4’lük yani 38 milyonluk bir artış gösterdi. Düşüş göstererek dikkat çeken platformlar ise Snapchat ve Twitter oldu. Snapchat’in %12’lik yaşadığı ve 41 miyon kullanıcıya denk gelen aktif kullanıcı kaybı, büyük bir yara aldığını gösteriyor.

Bu rapor çerçevesinde sosyal medyayla ilgili çok daha detaylı bir yazı da yazmaya çalışacağım belirtmek isterim.

E-ticaret tarafına da değinmek gerekir ise kısaca şunları söyleyebilirim. İnternet kullanıcıların %75’i son bir ayda online bir alışveriş gerçekleştirmiş. Türkiye’de bu rakam olması gerekenin çok altında ve %67’lerdeyiz. Influencerların ve mesajlaşma uygulamalarının e-ticaret tarafında daha da efektif olacağının da öngörüldüğünü belirtmek isterim.

Umarım bu özet faydalı olmuştur ve harika bir 2019 yılı bizi bekliyordur.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir