Sosyal Medya Yönetiminde Bu 5 Hatayı Yapmayı Bırakın!
25/01/2017
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ve Ne Yapar?
06/02/2017

2017’de Web Tasarım Trendleri – İnfografik

2017'de Web Tasarım Trendleri

Dijital pazarlama faaliyetleri değişirken, buna paralel olarak web tasarım trendleri de değişiyor.

2017’de tam ekran görseller ve çift ekran tasarımlar web tasarım trendleri arasına gireceğe benziyor. Grafdom tarafından hazırlanan infografik bize hem trenleri, hem de trend olmaktan çıkacakları veriyor.

Trend Olacaklar

Tam Ekran Görseller

Tam ekran görseller ve videolar bu sıralarda çok trend. Bunda en önemli etkenlerden biri aslında teknik altyapının gelişmesi ve veri alımlarımızın hızlanması var. Ülkemizde bu konuda da fiyatlar çok yüksek olsa da bu hizmeti alabiliyoruz. Sonuç olarak dünya genelinde böyle bir durum var ve bu tarz çalışmalar insanların dikkatini çekiyor. Bu da dönüşüm oranlarında artış sağlıyor.

Çift Ekran Tasarım

Ziyaretçilere çift ekran tasarım sunan siteler bir bakıma onları kendi maceralarına sürüklüyorlar. Böylece ziyaretçiye dönüşüm sağlatacak yolu kendisine seçtirmiş olunuyor.

Tek Renk Butonlar

Eğer ziyaretçinizi hareket geçirmek yani satın almaya yönlendirmek, email listenize kayıt olmasını sağlamak, telefon numarasını almak vs. istiyorsanız, bu harekete geçirici buton dikkat çekici olmalıdır.

Video

Bundan önceki bir çok yazımda da videonun her geçen gün dijitalde daha önemli bir yer aldığını belirtmiştim. Örn: http://www.oguzhanylmz.com/video-gittikce-buyuyor/ Dijitalin en önemli ayaklarından biri olan webde de video büyük bir önem arz ediyor. Video sayesinde ziyaretçilerinize yani potansiyel müşterilerinize güven verebilirsiniz.

Uyumlu (Responsive) Tasarım

Bu aslında sadece 2017’nin değil, son bir kaç senenin trendi. Hatta olmazsa olmazı diyebilirim. Mobil kullanım dünyada her geçen gün artıyor. Ülkemizde mobil kullanımı ise dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor. Bu da demek oluyor ki bir internet sitesi yaparken masa üstünü dikkate alıp, mobili atlayamazsınız. Google masa üstü ve mobil indekslemelerini ayrı ayrı yapmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Trend Olmaktan Çıkanlar

Hamburger Menü

Bu tarz menü kullanımı etkisiz olmasından ve fazla tıklamalardan dolayı kullanımdan yavaş yavaş kalkıyor.

Stok Görseller

Açıkçası hepimiz aynı görselleri görmekten sıkıldık. Evet biliyorum, fotoğraf çekimiydi, tasarımıydı vs vs hepsi bunların maaliyet ve zaman kaybı yaratıyor ama diğer taraftan da farklılaşan kazanıyor.

Sliderlar

SEO’ya uyumlu olmaması ve performansı olumsuz etkilemesinden dolayı trend olmaktan çıkıyor.

Paralaks

Paralaks tasarım da sliderlar gibi seo uyumlu değil, performansı düşürüyor ve bir çok kullanıcıyı olumsuz etkiliyor.

2017'de Web Tasarım Trendleri - İnfografik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir