Sosyal Sorumluluk Reklamları – 2016
06/01/2017
Instagram'da Pazarlama
Instagram’da Pazarlamaya Hemen Başlayın!
11/01/2017

2017 Yılında Dijitalde Neler Olacak?

Dijital Medya ve Pazarlama 2017

Dijital Medya ve Pazarlama 2017

Dijital medya ve pazarlama faaliyetleri her sene değişiklikler gösteriyor. Peki, bu sene n’olcak?

2016’nın son dönemlerinde zaten 2017’nin nasıl şekilleneceğini sektöründe içerisinde az çok tahmin edebiliyorlardır. Ben de onlardan bir tanesi olarak bunu yazayım istedim. 2017 dijital trendlerini öğrenmeye hazır mısın?

Facebook & Instagram’da E-ticaret

Facebook ve Instagram e-ticaret pastasından da pay alacağını 2016’nın son çeyreğinde bize hissettirmişti. Henüz test aşamasında olan ve bütün kullanıcılara tam anlamıyla açılmayan bu özelliklerini 2017 yılı içerisinde aktif hale getirmesini bekliyorum. Böylelikle sosyal medya sayfaları üzerinden hem Facebook, hem de Instagram üzerinden doğrudan satış yapılabilir hale gelecek. Tabi ki bunu hayrına yapmıyorlar. Bu özelliğin aktif olması demek reklam bütçelerinde Facebook ve Instagram’a daha fazla bütçe ayrılması anlamına geliyor.

Influencer! Evet, Herkesin Dilinde Olan Influencerlar.

Her geçen gün önem kazanan influencerlar 2017 yılında da önemini koruyacak, hatta daha da değerlenecekler. Konu bazlı ve sadık bir hedef kitleye sahip olan influencerlar, düşük erişim maliyeti, reklam filtresine takılmama özelliği, SEO avantajı ve yüksek erişim oranıyla avantaj sağlıyor. Ama fiyatlandırma konusunda bir şeffaflık problemi yaşadıkları da ortada.

Giyilebilir Teknoloji Hayatımıza Daha Da Girecek

Teknoloji her geçen gün mobile geçtikçe pazarlama da doğal olarak mobile kayıyor. Giyilebilir teknoloji 2016 yılında beklenen sıçramayı gerçekleştirmemiş olsa da 2017 yılında yükselmeye devam edecektir. Sanal gerçeklik (VR) pazarlama faaliyetlerinde müşteriye dokunabilmek adına büyük önem taşıyacak.

Canlı Videolar

Instagram’ın da 2016 yılının son döneminde özellikleri arasına kattığı canlı yayınlar 2017 yılının en verimli ve etkili paylaşımları olacağa benziyor. 2017’nin en güçlü içerik formatı olacağını düşündüğüm video markaların kullanıcılarla ve kullanıcıların takipçileriyle daha doğal bir etkileşim kurmasını sağlayacak. Hatta bu doğallığı iyi şekilde kullanabilen isimler yeni fenomenler ve influencerlar olarak karşımıza çıkabilirler.


Benim 2017 yılının dijitalde nasıl geçeceğine yönelik öngörülerim bu şekilde. Peki, sen ne düşünüyorsun? Yorumların benim için çok değerli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir