Mercedes-Benz: Magic Body Control
24/09/2013
Sosyal Oyun Endüstrisi ve Bağımlılık
08/10/2013

Twitter Alerts Kullanıma Açıldı

Twitter yeni özelliği Twitter Alerts’i kullanıma açtığını blogundan kullanıcılara bildirdi.

Twitter Japonya’da yaşanan tsunami felaketinin ardından Japonya’daki kullanıcılar için Lifeline (yaşam hattı) özelliğini devreye sokmuştu. Lifeline sayesinden kriz dönemlerinde kullanıcılar acil yardım hesaplarına kolayca ulaşabiliyorlardı. Bu çalışmanın ardından Twitter, Lifeline’ı uluslararası bir düzeye getirmek için çalışmalarını başlatmış ve Twitter Alerts’i oluşturmuş.

twitter-alerts

Twitter Alerts sayesinde deprem, tsunami, sel, terörist saldırısı gibi kriz dönemlerinde devlete bağlı yardım kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden kesin ve önemli bilgilere ulaşmak mümkün olacak.

Nasıl çalışıyor

Bir hesabın Twitter Alerts’ine kayıt oluyorsunuz ve o hesabın “alert” olarak bildirdiği tweetler size geliyor. Uyarılar SMS olarak veya iOS/Android’lerde bildirim olarak telefonunuza düşüyor. Ayrıca Twitter zaman çizelgesinde diğer tweetlerden farklı olarak turuncu bir uyarı işaretiyle karşınıza çıkıyor.

twitter-alerts

Kimler Katılabilir

Twitter Alerts halkla kritik bilgileri paylaşacak yerel, ulusal ve uluslararası kuruluşlar için kullanılabilir durumda. Acil durum yönetimi kurumları, kamu güvenliği kurumları ve sivil toplum örgütleri Twitter Alerts’e katılabilecek organizasyonlardan bazıları.

Twitter Alerts’den yararlanmak için twitter.com/[kullanıcı adı]/alerts hesap kurulum sayfasına gidip, abone olabilirsiniz. Örn: twitter.com/FEMA/alerts

twitter-alerts

Şimdilik ABD, Japonya ve Güney Kore’deki bazı kuruluşlar bu özelliği kullanabiliyor. Yakın bir zamanda dünya geneline yayılarak, daha fazla kamu kurumunun ve sivil toplum örgütünün sisteme dahil edilmesi planlanıyor. Sisteme katılan organizasyonları buradan görebilirsiniz.

Bu yazı Aristolog’da da yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir