Whatsapp Yeni Güncellemesini Duyurdu!
04/10/2016
Google Hakkında Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 12 Gerçek
12/10/2016

Sosyal Medya Uzmanına Başarı Tavsiyeleri

Sosyal medya uzmanı bir sayfanın nasıl gözükmesi gerektiğini, kullanıcıların nasıl etkileşime geçtiğini, ne tarz içeriğin paylaşılması gerektiğini ve reklamların nasıl yönetildiğini bilmesi gerekir. Sosyal medya uzmanının kim olduğunu ve ne iş yaptığını daha önceki yazımda anlatmıştım. İşte burada.

Şimdi size bir sosyal medya uzmanına başarıyı getirecek adımlardan biraz bahsedeceğim.

trendler-sosyal-medya

Trend! Trend! Trend!

Bütün bildiklerinizi unutun fakat trendleri takip edin. Sosyal medya uzmanının mutlaka trendleri takip ediyor olması gerekiyor. Trend yeniliği, yenilik de başarıyı getirecektir.

İzleyicileri analiz etme, istatistikler ve sosyal medya araçlarını kullanma gibi sosyal medya uzmanının öğrenmesi gereken konular bulunmaktadır. Toplumun bütün kesimlerinin hayata bakışını az yada çok bilinmesi gerekiyor. Bunun yanında rakamlarla arası iyi olmalı. Yani sözel ve sayısal zekanızın gelişmiş olması gerekiyor.

Sosyal medya uzmanı bu özelliklerini nasıl geliştirir?

Blog Yazıları Oku

Blog yazıları okuyarak başlangıç ve ileri seviyelerde sosyal medya pazarlaması hakkında ipuçları elde edebilirsin. Bu yüzden her gün birkaç tane blog yazısı okumayı alışkanlık haline getirmelisin. Sosyalmedya.co, webrazzi.com, socialmediatoday.com ve socialmediaexaminer ilk aklıma gelen ve takip edilmesi gereken siteler. Ayrıca feedly’de konu başlıklarını ayarlayarak sosyal medyayla ilgili en son bilgiler takip edebilirsin.

sosyal-medya-uzmanı-kitap-okuyun

Kitap Okuyun

Sektörel kitapları muhakkak okuyun ve başucunuzda tutun. Fakat aldığınız kitabın güncel olmasına özen gösterin, malum sosyal medya çok hızlı değişiyor. Kitap okumak sadece sektörel bilgi anlamında seni geliştirmeyecektir. Farklı tarzlarda kitaplar da okuyarak sosyal medyada ihtiyacınız olan yaratıcılığı kazanabilirsin. Ayrıca zamanla fark edeceksiniz ki kitap okudukça metinlerini daha iyi yazmaya başlayacaksın.

sosyal-medya-uzmanı-egitim

Eğitimlere Katılın

Sosyal medya ve dijital pazarlama alanında bulduğun her türlü eğitime katılmaya çalış. Eğer para harcayabilirsen ücretli eğitimlerle kendini geliştirebilirsin. Benim vaktim değerli yada param yok diyorsan da videolarla eğitim veren bir çok site bulunuyor.

sosyal-medya-uzmanı-araclari

Araçları Kullanmayı Bilin

Sosyal medya yönetici sosyal medya araçlarını kullanmayı mutlaka bilmeli. Bu araçlara ona zaman kazandırırken, stratejisini geliştirmeye yönelik bilgiler de verecektir. Hootsuite ve socialbakers’ı inceleyip, analiz edin. İlla Türkçe olsun dersen boomsocial’u da ziyaret edebilirsin. Canva da tasarım açısından sıkıştığınız anlarda size yardımcı olacaktır. Sosyal medya uzmanının tasarım yeteneği olması gerekmiyor. Freelance işleriniz de Canva’nın size yardımcı olması açısından paylaşıyorum.

Şimdilik benden bu kadar. Umarım sosyal medya uzmanlarına yada olmak isteyenler yardımım dokunmuştur. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir