iPhone-iCrocs
iPhone vs. iCrocs
23/09/2013
Mercedes-Benz: Magic Body Control
24/09/2013

Blogunuzun Yorum ve Paylaşım Sayısını Arttırın

En zor kısmı halledip, bir isim bulduk ve blogumuzu açtık. Blogunuzu bir günlük gibi kullanmayı planlamıyorsanız eğer, amacınız belirli bir takipçi sayısına ulaşmak, yorum almak, paylaşılmak olmalı. Peki bu nasıl gerçekleşecek?

1. Orijinal Olun
Oluşturduğunuz içeriğin paylaşılması için en etkili yol orijinal ve yeni paylaşımlarda bulunmaktır. Sevimli kedi, gülen bebek, akademik bir araştırma, toplumsal analiz vs. hangi konuda yazarsanız yazın özgün olmalısınız. Aldığınız her reblog ve backlink, size SEO olarak geri dönecektir.

2. Görsellere Zaman Harcayın
Yazınızda görselleri seçerken “şunu koyarım, olur biter” demeyin yada Facebook’la ilgili bir yazı yazdığınızda gidip Facebook logosunu en tepeye yerleştirmeyin. Görsellerin diğerlerinden farklı ve kaliteli olmasına dikkat edin. Okurların aklında görsellerle kalacağınızı unutmayın. Ayrıca görsellerin blogunuza yüklerken bilgileri eksiksiz doldurmanız arama motorlarında yukarılarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

3. Paylaşın
Sadece Facebook ve Twitter kullanmakla kalmayın. Aynı zamanda diğer sosyal medya sitelerinde (özellikle Google+ = SEO) ve imleme sitelerinde kendinize yer edinin. Böylece sayfanıza daha fazla trafik yaratmış olacaksınız. Blogunuzun alanına göre niş sitelerde de paylaşım yapmayı unutmayın.
sosyal-medya-paylaşım

4. Sosyal Medya Paylaşım Butonları
Kendi kendinize paylaşım yapmanız yeterli olmayacaktır. Okuyucularınızın da paylaşım yapmasını sağlayacak butonları ekleyin. Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal medya sitelerinin yanında konuya yönelik sitelerin butonlarını da ekleyin.
sosyal-medya-paylaşım

5. RSS’de Çoklu Kanallar Oluşturun
Web, arama motorları ve email haber kaynağının en önemli kanalı RSS özelliğidir. RSS sayesinde içerik paylaşımınız geniş bir ağa sahip olur. Ana Sayfa RSS ile yetinmeyip, her farklı konu için ayrı RSS oluşturun.

6. Zamanlama
Okuyucu kitlenize göre paylaşımları yapacağınız saat ve günler değişiklik gösterecektir. Örneğin, moda üzerine yazdığınız yazılar gün içerisinde daha çok ilgi görürken, sinema üzerine yazdığınız yazılar ise akşam daha çok ilgi görecektir. Haftada kaç paylaşım yapmalıyım? Bu sorunun cevabı da yine hedef kitlenize göre değişiklik gösterecektir. Önemli olan okuyucuyu gönderilerle boğmamanız.

7. Konuk Yazar
Blogunuza konuk yazarlara izin vermenizin en önemli etkisi backlink yaratacak olmasıdır. Kendi blogunda oluşturduğu backlinkle birlikte size yeni okuyucu kitlesi kazandıracaktır.

Ayrıca 1sosyalmedya.com üzerinden de yayınlanmıştır.

1 Comment

  1. ayşecan dedi ki:

    dijital dünyadan faydalanarak satışları arttırmak gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir