Twitter Sosyal Ağların En Hızlı Büyüyeni
27/02/2013
Facebook Yeni Zaman Tünelinin Testlerine Başladı
02/03/2013

Android Hüküm Sürüyor

Android işletim sisteminin ne kadar büyük olduğunu bilmeyen yoktur. Hatta o kadar büyüktür ki akıllı telefonların %65’inin işletim sistemini sağlamaktadır.

Pingdom tarafından yayınlanan bir rapor bize Android’in muazzamlığını açıklıyor.

Web Trafik

Akıllı telefonlarda web trafik oranlarına bakıldığında diğer sistemlerin aksine devamlı bir yükseliş gösterenin sadece Android olduğunu görebiliyoruz. Hatta iOS’un bu alandaki liderliğini elinden almayı başarmıştır. 2013 yılı itibariyle Android akıllı telefonlarda web trafik oranını %37’ye taşıdı.

 

Pazardaki Yeri

Satışlar açısından Android ve iOS için en büyük pazarı ABD ve Çin oluşturuyor. İki pazarda da üstünlüğü elinde bulunduran Android işletim sistemidir. Android pazar payının Çin’de %64’üne, ABD’de %52’sine ve Samsung’un ana vatanı olan Güney Kore’de ise %90’ına sahiptir.

 

Android Durmuyor

2011’in son çeyreğinden başlayıp 2012’in son çeyreğinde sona eren bir yıllık süreç içerisinde, akıllı telefon pazarı dünya çapında %40 oranında büyüdü. Aynı dönem içerisinde Android inanılmaz bir şekilde %88’lik büyüme oranı sergiledi.

 

En Büyük Üretici

iOS işletim sistemini kullanan bir üretici, Android’i kullanan ise birden çok üretici olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum aklınıza Apple’ın aslında en büyük üretici olduğu fikrini getirebilir. Fakat, Apple en büyük üreticinin yakınına bile yaklaşamadı. 2012 verilerine göre en büyük akıllı telefon üreticisi 228 milyon ile Samsung. Bu miktarın %94’ünü Android cihazlar oluşturdu ve ortalama olarak 214 milyon cihaz üretildi.

 

Android Dünyası

Bütün verilerin gösterdiği üzere, Android akıllı telefonların hakim işletim sistemidir. Dünya çapındaki piyasaya baksak da bir değişiklik olmayacaktır. 2012 itibariyle Android’ler piyasanın %65’ine sahip iken, iOS sadece %20’lik bir pay alabilmiştir.

 

Android’in gittikçe artan piyasaya hakim olma süreci 2013 yılında da devam edeceğe benziyor. Bakalım iOS ve diğerleri bu rekabet karşısında neler yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir